اصلاح قوانین دولتی قیمت قطعات خودرو را کاهش خواهد داد

دسته بندی     اقتصاد و خودرو ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
اصلاح قوانین دولتی قیمت قطعات خودرو را کاهش خواهد داد

پس از موافقت دولت با خواست خودروسازان و فروش خودرو به قیمت حاشیه بازار، اخباری مبنی بر تاثیر قیمت خودرو بر بازار قطعه یدکی منتشر شد البته این موضوع با طرح اصلاح قیمت قطعه سازان و موافقت خودروسازان با افزایش 70 درصدی قیمت قطعات شدت گرفت و موجب برخی واکنش ها در خصوص تاثیر قیمت قطعه یدکی در بازار شد.

در شرایطی موضوع افزایش قیمت خودرو و قطعات بر رشد قیمت قطعه یدکی از سوی برخی فعالان و دست اندر کاران مطرح می شود که بررسی میدانی بازار قطعه یدکی خودرو حاکی از عدم واکنش بازار نسبت به وضعیت کنونی قیمت خودرو در یکی دو هفته اخیر است بر این اساس سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان قطعه یدکی خودرو نیز ضمن صحه گذاری بر این مساله معتقد است که با وجود رشد قیمت خودرو در بازار تا این لحظه این مساله در بازار قطعه یدکی تاثیری نداشته است.

مهدی کاظمی، سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات در گفت وگو با پرشین خودرو با اشاره به تثبیت قیمت قطعه یدکی در هفته های اخیر در بازار گفت: علی رغم برخی اظهارات پس از کاهش نرخ ارز و افت 10 تا 20 درصدی قیمت قطعات یدکی در بازار، همچنان این روند قیمتی در بازار حاکم است و تاکنون بازار قطعات یدکی واکنشی به تحرکات قیمتی در بازار خودرو نداشته است.

وی در عین حال از کمبود در برخی از قطعات یدکی خودروهای وارداتی و مونتاژی در بازار خبر داد و گفت: کمبود در بازار قطعه یدکی برخی از خودروهای مونتاژی و خارجی شرایط سختی را برای دارندگان این خودروها ایجاد کرده است.

این فعال در بازار قطعات یدکی با اشاره به عدم پیش بینی بازار لوازم یدکی در هفته های آتی یاد آور شد: به وزارت صمت پیشنهاد می شود دست واردکنندگان و تولیدکنندگان را باز گذاشته و با سهل تر نمودن برخی قوانین پیچیده در روند ثبت سفارش اجازه دهند تا واردکنندگان با ارز بر اساس نرخ بازار سفارش گذاری کرده و قطعات مورد نیاز داخل را وارد کنند.

کاظمی تاکید کرد: در صورت حذف و اصلاح برخی از قوانین از سوی وزارت صمت، ضمن تامین نیاز بازار قطعه یدکی، قیمت در بازار 40 تا 50 درصد کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به افزایش 200 تا 300 درصدی قیمت قطعه یدکی از ابتدای امسال اضافه کرد: در برخی از قطعات در دو ماه گذشته 20 دصد و در برخی از قطعات بیش از این افت قیمت رخ داده است.

به گفته وی علت افزایش قیمت قطعه یدکی در 6 ماهه اول امسال ناشی از تحریم ها و برخی موانع داخلی و مشکلات ارزی بوده که ترخیص قطعات را با تاخیر و موجب کمبود و رشد قیمت در بازار شده است.

مدیریت واردات قطعات یدکی تولید داخل از سوی دولت

سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی در ادامه به روند مناسب تولید قطعات یدکی داخلی در کشور اشاره و به خبرنگار پرشین خودرو گفت: با افزایش نرخ ارز و تامین مواد اولیه مشکلاتی در تولید ایجاد شد اما با اهتمام دولت در ترخیص مواد و رفع برخی موانع تولید، خوشبختانه جریان تولید قطعات در داخل در حال بهبود است و شرایط برخی واحدهای تولیدی نسبت به چند ماه گذشته تا حدودی بهتر شده است.

کاظمی در پایان یاد آور شد: در صورتی که واردات قطعاتی که در داخل تولید می شود توسط دولت مدیریت شود به طور قطع تولیدات داخلی جوابگوی خودروهای داخلی است هر چند این روند نیازمند حمایت دولت از تولید کنندگان است. | پرشین خودرو

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

نظری یافت نشد.